جمعه ، ۴ اسفند ۱۳۹۶
خانه / خبر / آلودگی هوای اهواز ۶۰ برابر حد استاندارد

آلودگی هوای اهواز ۶۰ برابر حد استاندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از وقوع توفان گرد وخاک در اهواز خبر داد و گفت: در طول دو ساعت میزان گرد و خاک هوا از زیر ۱۰۰میکروگرم به بیش از ۱۰هزار میکروگرم رسید، البته براساس پیش‌بینی هواشناسی این وضعیت تا امشب به پایان می‌رسد.

 

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا در مورد آخرین وضعیت هوای اهواز اظهار کرد: از ساعت هشت صبح امروز وزش توفان شدید با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت باعث ایجاد گرد و خاک در هوای اهواز شد، اوج این گرد و غبار بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ پیش از ظهر بود که میزان گرد و خاک از ۱۰۰ به ۱۰ هزار میکروگرم رسید که ۶۰ برابر حد استاندارد بود.

وی افزود: این وضعیت عمدتا در شهر اهواز حاکم بود و هوای بسیاری از شهرهای استان خوزستان یا در وضعیت استاندارد قرار داشت یا میزان گرد و خاک بالا نبود.

لاهیجان‌زاده یادآور شد: در دو شهر خرمشهر و آبادان گرد و خاک بسیار بالا بود به طوری که به میزان ۷۰۰ میکروگرم رسید. هم‌اکنون نیز در صورتی که استان خوزستان را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کنیم، در بخش شمالی شاهد بارش باران و در بخش جنوبی هوا ابری است و به دلیل وزش باد شدید گرد و خاک ایجاد شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: وزش باد آلاینده‌های هوا را از این استان خارج کرده است اما همچنان شاهد گرد و خاک در اهواز هستیم که براساس پیش بینی سازمان هواشناسی تا چند ساعت دیگر نیز از میزان گرد و خاک هوای اهواز کاسته می‌شود.

هواشناسی استان خوزستان

کوروش بهادری، مدیر کل هواشناسی خوزستان نیز اعلام کرد: توفان گرد و خاک امروز شعاع دید را به میزان ۵۰ متر کاهش داد، همچنین سرعت وزش باد در اهواز تمام کانون‌های داخلی اطراف اهواز را فعال کرده است اما هیچ کانون خارجی در بروز این پدیده نقش ندارد.

وی افزود: گرد و خاک به سمت شهرهای دیگر استان خوزستان از جمله آبادان، ماهشهر، هندیجان، بستان و دشت آزادگان در حرکت است و شعاع دید در این شهرها را نیز کاهش می‌دهد.

بهادری یادآور شد: در شمال استان خوزستان از جمله ایذه، دهدز، حسینیه، اندیمشک و دزفول شاهد بارندگی هستیم اما مرکز و جنوب استان گرد و خاک است که این وضعیت گرد و خاک تا امشب ادامه دارد. همچنین یک کانون گرد و غبار نیز در عراق فعال شده که در صورت فعال شدن این کانون، شنبه نیز شاهد وقوع گرد و غبار خواهیم بود.

به گزارش آنا، به علت شدت بروز ریزگردها و کاهش دید افقی به میزان ۳۰۰ متر در فرودگاه اهواز ، از حدود ساعت ۸ صبح امروز تا این لحظه سه پرواز لغو شده است.

مطلب پیشنهادی

بودجه ای که به پلنگ‌های ایران نرسید…

در هفته ای که گذشت مرگ پلنگ نر در پارک ملی گلستان، حاشیه ساز شد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *