جمعه ، ۴ اسفند ۱۳۹۶
خانه / خبر / ایران و جهان / آغاز عملیات نظامى بازپس گیرى موصل از داعش

آغاز عملیات نظامى بازپس گیرى موصل از داعش

اختصاصی مگسک – حیدر عبادى، نخست وزیر عراق در پیامى تلویزیونى آغاز عملیات نظامى براى بازپس گیرى شهر موصل از گروه داعش را اعلام کرد.

در نخستین ساعات بامداد دوشنبه نخست وزیر عراق در پیامی تلویزیونی از آغاز عملیات آزادسازی موصل خبر داد. موصل – پایتخت خودخوانده داعش – از سال ٢٠١۴ در تصرف داعش است. تصرف این شهر در واقع فتح آخرین سنگر استراتژیک داعش است. از موصل خبر می‌رسد که داعش از طریق بلندگوهای مساجد از نیروهای خود خواسته که موصل را ترک کنند. خبری تلخ برای داعش و البته شیرین برای مردم موصل که سه سال تمام زیر چتر توحش داعش روزگار گذرانده اند.

آغاز عملیات باز پس گیری موصل از داعش

ارتش عراق پیشتر با ریختن هزاران اعلامیه‌ بر فراز موصل درباره حمله قریب‌الوقوع، به ساکنان این شهر هشدار داد.

در اعلامیه ارتش به شهروندان موصل گفته شده که “حملات زمینی و هوایی ارتش، شهروندان عادی را هدف قرار نخواهد داد”، اما در عین حال از ساکنان موصل خواسته شده از پایگاههای شناخته‌شده شبه‌نظامیان داعش دوری کنند.

سازمان ملل برآورد کرده است که با آغاز درگیری‌ها تا حدود یک میلیون نفر آواره شوند و از شهروندان به عنوان “سپر انسانی” استفاده شود. عملیات “موصل” به رهبرى ارتش عراق و با مشارکت پیشمرگه های کرد، نیروهاى داوطلب شیعه و سنى و مسیحى و حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شود.

از شمال موصل خبر می‌رسد که دهها آمبولانس متعلق به حکومت خودمختار کردستان عراق، در مرز با موصل مستقر شده اند تا در صورت نیاز به کمک مجروحین بشتابند.

آغاز عملیات نظامى براى بازپس گیرى شهر موصل از داعش

هزاران سرباز مورد حمایت دولت از یک پایگاه هوایی در شهر استراتژیک قیاره در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب موصل که ماه اوت پس گرفته شد برای آمادگی پیش از این عملیات استفاده کرده اند.

ژنرال حیدر فاضل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که بیش از ۲۵ هزار سرباز در این عملیات شرکت می کنند.

ناظران می گویند که گرفتن شهر ممکن است چند ماه وقت ببرد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت: “این لحظه ای تعیین کننده در عملیات برای تحمیل شکستی ماندگار به داعش است. آمریکا و باقی ائتلاف بین المللی آماده حمایت از نیروهای امنیتی عراق، جنگجویان پیشمرگه و مردم عراق در نبرد دشوار پیش رو هستند.”

او ابراز اطمینان کرد نیروهای عراقی موفق به آزادسازی موصل از چنگ “نفرت و بی رحمی” داعش خواهند شد.

مطلب پیشنهادی

بودجه ای که به پلنگ‌های ایران نرسید…

در هفته ای که گذشت مرگ پلنگ نر در پارک ملی گلستان، حاشیه ساز شد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *